Účel prášku nebo tablet do myčky je jasný. Cílem je odstranit nečistoty z nádobí, rozpustit je, nebo alespoň dispergovat v mycí vodě a zároveň zabránit jejich zpětnému ulpívání na umytém povrchu nádobí. Tím se usnadní odplavení nečistot společně s použitou mycí vodou a nádobí tak zůstává čisté i po usušení. Existují však další požadavky na zmíněné přípravky. Mimo jiné musí být kompatibilní s materiály, se kterými přichází do styku, ať už se jedná o nádobí či konstrukční materiály myčky, kvůli úspoře energie by měly fungovat při co nejnižších teplotách a měly by být maximálně šetrné k životnímu prostředí. To jsou tedy základní požadavky, které se na ideální prostředek určený ke strojnímu mytí kladou. V praxi je to samozřejmě komplikovanější, a ne každý zakoupený přípravek se těmito vlastnostmi může chlubit. Spíš málokterý. Jak je to možné? Vždyť to zní tak jednoduše! Zní, ale jednoduché to není.
Všechny výše popsané vlastnosti není bohužel schopna dodat jedna jediná látka. Mycí přípravky jsou tedy poměrně komplikované směsi sestávající z relativně velkého množství chemikálií, někdy zkombinovaných dobře, jindy ne. Obecně je lze rozdělit podle typu a funkce do šesti skupin. Jsou to:
- tenzidy, tedy povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění tuků a olejů ve vodě,
- alkálie (zásady), které usnadňující emulgaci olejů ve vodě a zároveň upravují pH vody na „optimum“, čímž vytváří ideální prostředí pro funkci dalších látek obsažených v tabletách,
- bělidla, které oxidují barevné nečistoty,
- enzymy schopné štěpit nečistoty na bázi sacharidů a bílkovin,
- plnidla pomáhající změkčovat vodu a maskují ionty kovů, které by jinak bránily mytí. Také udržují nečistoty v roztoku, čímž brání jejich zpětné depozici.
- pomocné látky, které mívají různé role. Jsou to zejména látky, které napomáhají dezintegraci tablet, jejich obarvení či provonění.
Při formulaci tablet každý chemik narazí na stejný problém, a to dát nemalý počet chemikálií z těchto různorodých skupin dohromady tak, aby výsledný mycí efekt byl co nejlepší i přesto, že každá z nich ideálně pracuje v různých, často protichůdných podmínkách. Typickým příkladem jsou enzymy, které pracují nejlépe okolo 50°C, zatímco odstraňování tuků vyžaduje co nejvyšší teplotu. Problém však je, že enzymy se při vyšších teplotách rozkládají a jejich efekt je minimální a nad 70 °C je již téměř nulový. Když už jsme u teploty vody, platí také, že při každém jejím zvýšení o 10°C se rychlost chemických reakcí zdvojnásobuje, ale čím vyšší teplota, tím vyšší náklady.
Obdobná situace je u hodnoty pH. Čištění nádobí probíhá nejlépe v silně alkalickém prostředí, ale optimální prostředí pro většinu enzymů je neutrální nebo jen lehce zásadité. V silně kyselém a zásaditém prostředí se dezaktivují. Na druhou stranu, užívaná bělidla, tedy oxidační látky, pracují nejlépe při pH okolo 10.
Další komplikace při vývoji mycích přípravků a vlastně i myček na nádobí přináší snaha poskytnout spotřebiteli naprostý komfort. Při standardním mytí se společně myje nádobí vyrobeného z mnoha typů materiálů, zašpiněné různými typy nečistot. Myje se sklo, porcelán, různé typy plastů a všemožné kovy, jako je nerezavějící ocel různé kvality, hliník a jeho slitiny, měď či mosaz a nakonec třeba i dřevo. Vidíte, že třeba oproti praní prádla je situace významně komplikovanější. Tam si zákazníci zvykli oblečení třídit podle druhu materiálu (bavlna, vlna, syntetika) a dokonce i podle barevnosti. To u myček nehrozí. Ale dost výmluv. Tohle není problém zákazníka. Leží na bedrech chemiků, kteří, když jsou dobří, kvalitní přípravek navrhnout umí.
Cílem tohoto dílu bylo udělat si představu o tom, jaké látky se v mycích prostředcích používají. Dá se říci, že obecně už jejich složení chápeme, takže se v následujících částech podíváme na jednotlivé skupiny podrobněji. Pomalu se blížíme k meritu věci. Bude to zajímavé. Na konci seriálu už pro Vás tableta do myčky nebude jen jakási kostka bůhví čeho a díky tomu se Vám výrazně zvýší šance si při nákupu vybrat ty správné!
Šťastnou ruku při výběru tablet do myčky Vám přeje Petr Houbička a tým Smart Cleaners